ALKALOZA

Rezerwa alkaliczna nie jest tu obniżona.
Zwalczając kwasicę musimy pamiętać o zwalczaniu choroby zasadniczej, w dostarczeniu zasad w sokach owocowych, jarzynowych, w mleku, alkalicznych buforów dostarcza soda oraz mleczan sodu.
Dostarczamy też płynów, fizjologicznego roztworu soli kuchennej, glukozy, stosujemy także insulinę.
ALKALOZA (ZASADOWICA) Alkaloza występuje wskutek zmniejszenia się poziomu kwasu węglowego we krwi (alkaloza gazowa) lub wskutek zwiększenia się poziomu dwuwęglanu sodu, np.
po podaniu dużej ilości sody w celach leczniczych.
Alkalozę gazową widujemy w histerii, w zapaleniu mózgu, w razie wysokiej gorączki, w stanach powodujących nadmierne przewietrzanie płuc, kiedy duża ilość C02 zostaje usunięta z krwi, a pH wzrasta.
Alkalozę widujemy po wymiotach (zwężenie odźwiernika), po długotrwałym podawaniu zasad we wrzodzie żołądka, czasem po długotrwałych głębokich naświetlaniach promieniami Roentgena.
Wskutek nadmiernego gromadzenia się zasad pH w krwi wzrasta, zwalnia się oddech, występuje nadwrażliwość układu nerwowo-mięśniowego (tetania).
Wczesnym objawem tężyczki jest wzmożenie odruchów ze ścięgien.
Tężyczka zjawia się, kiedy pH osiąga 7,6.
Tężyczka może też wystąpić wskutek zaburzeń- przytarczyc, ale wtedy chodzi raczej o zaburzenia- przemiany wapniowej.
Pomiędzy zawartością wapnia we krwi i stężeniem jonów wodorowych istnieje pewna stała zależność.
W przypadkach zaburzenia czynności przytarczyc równowaga ta zostaje zakłócona, w przebiegu tężyczki mamy w okresie międzynapadowym przesunięcie równowagi w stronę zasadową, w okresie zapadu zaś – w stronę kwaśną.
Celem leczenia alkalozy podajemy doustnie chlorek amonu i kwas solny, dożylnie glukonian wapnia, do wziewania dwutlenek węgla, jeśli są wymioty, wstrzykujemy glukozę i roztwory soli kuchennej.
W utrzymaniu równowagi kwasowo-zasadowej bierze również udział układ wegetatywny, układ przywspółczulny przesuwa równowagę w stronę zasadową, współczulny – w stronę kwaśną.
Poczyniono ponadto interesujące spostrzeżenia nad wpływem witamin i hormonów na równowagę kwasowo-zasadową.
Wykazano, że zakwaszenie odgrywa dużą rolę w powstaniu zapalenia wielonerwowego w przebiegu beri-beri.
U osób spożywających czerwony ryż występuje dość często beri-beri, gdyż ryż ten zawiera dużo skrobi, ma działanie zakwaszające i w czasie pośredniej przemiany węglowodanów powstają pochodne kwasu pirogronowego i mlekowego.
Ciekawe spostrzeżenia poczyniono też nad krzywicą.
Okazało się, że krzywica jest zjawiskiem więcej złożonym, niż poprzednio przypuszczano, bynajmniej nie gra tu roli tylko sam niedobór witaminy D
[więcej w: kantor grzechotki, zupa wielowarzywna, spondylus szczecin ]

Komantarze do artykulu sa obecnie zamkniete, popros administratora strony o ich otwarcie jesli chcesz wziasc udzial w dyskusji pod artykulem. Kontakt do administracji w zakladce kontakt.(Mozliwe jest rowniez przeslanie propozycji tematow ktore mozemy uwzglednic w nastepnych naszych artykulach, bedziemy wdzieczni za wasze cenne sugestie i postaramy sie je wykorzystac przy kolejnych wpisach.)

Powiązane tematy z artykułem: kantor grzechotki spondylus szczecin zupa wielowarzywna