Desmoliza umożliwia przebieg najważniejszych procesów związanych z życiem komórki

Desmoliza umożliwia przebieg najważniejszych procesów związanych z życiem komórki.
Do hydrolaz należą esterazy, diastazy, amidazy i proteazy, do desmolaz dehydtogenazy, oksydazy, peroksydazy, kanboksylazy, transaminazy i transfosfatazy.
Klasyfikacja ta jest oczywiście pobieżna i nie daje pełnego wyobrażenia o złożoności i mnogości zjawisk życiowych rządzonych przez enzymy.
Skarżyński dzieli enzymy na liazy (enzymy rozszczepiające), ferazy (przenoszące grupy z jednych związków na inne) i izomerazy (przenoszące grupy w obrębie tej samej cząsteczki).
Enzymy są pośrednikami w odżywianiu komórek, bez ich pomocy organizm nie mógłby rozłożyć i zużytkować pokarmów, bez ich współdziałania rozmaite tkanki naszego organizmu nie mogłyby wytworzyć z jednego wspólnego budulca różnych dla siebie tylko właściwych komórek.
Jakkolwiek reakcje enzymatyczne grają niezmiernie doniosłą rolę w życiu organizmu, trzeba jednak pamiętać, że regulowanie zjawisk życiowych należy nie tylko do zaczynów.
Już St.
Przyłęcki podkreślił, że na sposób reakcji komórek duży wpływ ma ich struktura oraz środowisko zewnętrzne i doszedł do wniosku, że oprócz regulacji enzymatycznej istnieje regulacja życia komórkowego zależna od połączeń wielocząsteczkowych (tzw.
sympleksów).
TRAWIENIE W JELITACH CIENKICH SOK JELITOWY I SOK TRZUSTKOWY Rozdrobniony i na wpół strawiony pokarm przechodzi z żołądka przez odźwiernik do dwunastnicy, a dalej do jelit cienkich.
Tu ulega dalszej przeróbce pod wpływem zaczynów trawiennych, żółci i działania bakterii.
Największe znaczenie dla dalszego trawienia pokarmów ma sok trzustkowy i jelitowy.
Trzustka wytwarza dwa rodzaje wydzielin: wewnętrzną (insulina, wagotonina) i zewnętrzną (sok trzustkowy).
Sok trzustkowy przechodzi przez przewód Wirsunga i brodawkę Vatera do dwunastnicy mieszając się przy tym z żółcią.
Gazami tylko przewód trzustkowy i żółciowy mają osobne ujścia.
Sok trzustkowy jest płynem przejrzystym, zawiera około 98 % wody, ma ciężar właściwy 1015 pH 7,3-8,7 (zawiera dwuwęglan sodu); ilość ciał stałych wynosi około 1,88 % (według Skarżyńskiego).
Sok trzustki jest wydzielany do dwunastnicy tylko w okresie trawienia.
Wydzielanie rozpoczyna się już w 2-3-min.
po przyjęciu pokarmu.
Zjawisko to stwierdzono u operowanych psów.
Bykow i jego współpracownicy badali człowieka z przetoką trzustkową.
U chorego tego wydzielanie soku trzustkowego rozpoczynało się już w 2-3 min.
po rozmowie o pokarmach.
W obu przypadkach pobudzenie wydzielania następuje na drodze odruchów (bezwarunkowego – u karmionego psa, warunkowego – u człowieka z przetoką)
[przypisy: pizza u dziada, pizza po zbóju, pizza z nowolipek ]

Komantarze do artykulu sa obecnie zamkniete, popros administratora strony o ich otwarcie jesli chcesz wziasc udzial w dyskusji pod artykulem. Kontakt do administracji w zakladce kontakt.(Mozliwe jest rowniez przeslanie propozycji tematow ktore mozemy uwzglednic w nastepnych naszych artykulach, bedziemy wdzieczni za wasze cenne sugestie i postaramy sie je wykorzystac przy kolejnych wpisach.)

Powiązane tematy z artykułem: pizza po zbóju pizza u dziada pizza z nowolipek