Ilość tej energii stanowi o tak zwanej podstawowej przemianie materii

Ilość tej energii stanowi o tak zwanej podstawowej przemianie materii – termin wprowadzony przez Plummera i Boothby.
Podstawowa przemiana materii mierzy się ilością energii potrzebnej do utrzymania życia organizmu znajdującego się w zupełnym spoczynku i na czczo od 12 do 14 godzin w temperaturze 15-160.
Stwierdzono, że organizm potrzebuje 1,054 kal na 1 kg i godzinę, dla człowieka wagi 70 kg potrzeba na dobę 1770 kal.
Można też przyjąć, że podstawowa przemiana materii wynosi przeciętnie u dorosłego człowieka 1 -dużą kalorię na kg wagi i godzinę, czyli dla człowieka wagi 70 kg wynosi ona 70: 24 = 1680 kal.
Podstawową przemianę materii określamy mierząc zużycie tlenu w określonym czasie (zwykle 8-10 minut) u badanego znajdującego się w zupełnym spokoju fizycznym i psychicznym.
Znając tę wartość łatwo możemy obliczyć liczbę kalorii wytworzonych na 1 m2 powierzchni ciała i na godzinę.
W warunkach zwykłych zapotrzebowanie tlenu na 1 m2 powierzchni ciała w przemianie podstawowej u osób tej samej wagi, wzrostu, wieku i płci jest stała w sposób godny uwagi.
Podstawową przemianę materii najprościej daje się obliczyć za pomocą przyrządu Krogha.
Badany oddycha przez ustnik połączony z aparatem w kształcie spirometru, aparat jest wypełniony tlenem i zaopatrzony w piszące ostrze.
Gdy badany oddycha przez przyrząd, to ostrze podnosi się i opuszcza rejestrując na kimografie wychylenia oddechowe.
W czasie oddychania ilość tlenu w aparacie zmniejsza się, a krzywa kreślona przez ostrze opada w kierunku linii zerowej.
Z krzywej tej znając punkt wyjściowy można obliczyć ilość zużytego w czasie badania tlenu.
W przyrządzie Krogha nie obliczamy bezpośrednio ilorazu oddechowego, ale można tu przyjąć bez większego błędu, że wynosi on 0,82.
Przy ilorazie oddechowym 0,82 zużycie jednego litra tlenu połączone jest z wydzieleniem energii w ilości równej 4,825 kal.
Liczbę kalorii wydatkowanych w ciągu doby obliczamy mnożąc liczbę litrów-tlenu (zużytego w ciągu 10 min.
) przez 4,825 i 144 (10 min.
X 144 = 24 godziny).
Podstawową przemianę materii można też ustalić metodą Tissot obliczając wytwarzanie dwutlenku węgla.
W metodzie Knippinga oblicza się zużycie tlenu i wytwarzanie C02.
Oznaczanie podstawowej przemiany materii, jak to wykazał Magnus Levy, ma szczególne znaczenie dla rozpoznania niedoczynności lub nadczynności tarczycy.
Wielkie usługi oddaje nam też ta-metoda w regulacji leczenia metylotiouracylem lub naświetlaniem promieniami Roentgena nadczynnej tarczycy, lub w określeniu wysokości dawki tyroksyny w leczeniu obrzęku śluzakowatego i kretynizmu.
Oznaczenie podstawowej przemiany materii ma także znaczenie dla rozpoznania nadczynności tarczycy, która przebiega skrycie pod maską innej choroby (np
[podobne: pizza od łysego kraków, pizza u dziada, pizza na wypasie ursus ]

Komantarze do artykulu sa obecnie zamkniete, popros administratora strony o ich otwarcie jesli chcesz wziasc udzial w dyskusji pod artykulem. Kontakt do administracji w zakladce kontakt.(Mozliwe jest rowniez przeslanie propozycji tematow ktore mozemy uwzglednic w nastepnych naszych artykulach, bedziemy wdzieczni za wasze cenne sugestie i postaramy sie je wykorzystac przy kolejnych wpisach.)

Powiązane tematy z artykułem: pizza na wypasie ursus pizza od łysego kraków pizza u dziada