Najwięcej używaną metodą oznaczenia rezerwy alkalicznej jest metoda van Slykea

Najwięcej używaną metodą oznaczenia rezerwy alkalicznej jest metoda van Slykea.
Głównym typem kwasicy niegazowej jest ketosis.
Jest ona wynikiem gromadzenia się kwasu aceto-octowego i beta-oksymasłowego w płynach i tkankach ustroju.
Występuje ona w cukrzycy, podczas głodu i w innych warunkach, które powodują nienormalne zużytkowanie węglowodanów, zwłaszcza dzieci są podatne na tę postać kwasicy.
Ketosis obserwuje się też podczas uśpienia i po nim, także po długotrwałych wymiotach, w płonicy (Węgierko), w czasie pierwszego okresu diety Jarockiego (Roguski), w czasie ciąży, w prawidłowej ciąży, zwłaszcza w okresie przekazywania przez matkę płodowi zasad, istnieje tendencja do zakwaszenia ustroju, w 9 miesiącu ciąży rezerwa alkaliczna jest około 10 % niższa od prawidłowego poziomu.
W rzucawce porodowej pH jest o 0,15-0,2 niższe niż prawidłowo.
Długotrwałe podawanie związków sulfonamidowych zmniejsza także rezerwę alkaliczną.
Normalna surowica krwi zawiera około 2 mg% ciał ketonowych, znaczniejsze gromadzenie się ciał ketonowych jest oznaką zaburzeń w gospodarce węglowodanów.
Ciałami ketoplastycznymi są: leucyna, izoleucyna, fenyloalanina, tyrozyna, kwas izowalerianowy, kwasy tłuszczowe zawierające parzystą liczbę atomów węgla.
Nagromadzenie się kwasu mlekowego powoduje również zakwaszenie ustroju.
Kwas mlekowy gromadzi się: w chorobach wątroby (końcowe okresy marskości, rozlana martwica), w zatruciu ciążowym, w zapaleniu płuc, w niewydolności krążenia stwierdzano liczby wyższe niż 100 mg %, stanom tym towarzyszy często również wzmożenie poziomu kwasu pirogronowego.
Kwasica może powstać również wskutek dużej utraty płynu, np.
biegunka, wymioty, krwotoki, przetoki jelitowe i żółciowe powodują zakwaszenie zależnenie od nagromadzenia się produktów kwaśnych, ale od utraty płynu i zawartych w nich zasad.
W czasie biegunki ustrój traci znaczne ilości sodu, wapnia i potasu.
Jeśli istnieje niski poziom dwuwęglanu w osoczu, to wyrównawczo podnosi się poziom chlorków, w osoczu, które przechodzą tutaj z tkanek, dlatego w stanach tych, należy podać płyn Ringera.
W pewnych przypadkach kwasica może działać leczniczo.
Znane są dobre wyniki diety ketogennej w padaczce oraz w zakażeniach dróg moczowych, w obrzękach na tle niewydolności krążenia.
Przed podaniem środków rtęciowych zakwaszamy zwykle ustrój za pomocą chlorku amonu, działanie przebiegać ma następująco: 2NH4Cl+2NaHC03 + (NH2)2CO+2NaCl+2H20+H2C03 KWASICA GAZOWA Ten typ kwasicy zależy od nagromadzenia się w ustroju dwutlenku węgla i występuje w chorobach serca i płuc, wskutek uśpienia, po podaniu morfiny, w stanach asfiktycznych
[hasła pokrewne: śledzie po japońsku, pizza na nowolipkach, pizza na wypasie ursus ]

Komantarze do artykulu sa obecnie zamkniete, popros administratora strony o ich otwarcie jesli chcesz wziasc udzial w dyskusji pod artykulem. Kontakt do administracji w zakladce kontakt.(Mozliwe jest rowniez przeslanie propozycji tematow ktore mozemy uwzglednic w nastepnych naszych artykulach, bedziemy wdzieczni za wasze cenne sugestie i postaramy sie je wykorzystac przy kolejnych wpisach.)

Powiązane tematy z artykułem: pizza na nowolipkach pizza na wypasie ursus śledzie po japońsku