PRZEMIANA MATERII

Albowiem pokarm może trafiać tylko do tych miejsc, skąd odszedł pokarm wcześniej przyjęty i jeśli nie dasz ciału tyle pokarmu, ile ono wydatkowało, to siły życiowe słabną, a jeśli zupełnie pozbawiasz ciało pokarmu, to życie ustanie (cyt.
według Ginecyńskiego).
Podobnie Michał Łomonosow (1740) sformułował podstawowe prawo zachowania materii i energii występując przeciw metafizycznemu tłumaczeniu zjawisk przyrody.
Wszystkie przemiany w naturze są tego rodzaju, że to, co się ujmuje jednemu ciału, w takiej samej ilości przyłącza się do drugiego.
A więc, jeśli gdzieś ubędzie nieco materii, to pomnoży się ona w innym miejscu.
Poglądy te doświadczalnie sprawdził Lavoisier.
Ustalił on, że .
.
.
w naturze nic nie powstaje z niczego i materia nie ginie.
Prace Lavoisiera o oddechu i wytwarzaniu ciepła u zwierząt dowiodły, że prawo zachowania materii znajduje pełne zastosowanie w życiu organicznym i ma to samo znaczenie, co i przy badaniu zjawisk zachodzących w materii nieożywionej.
Jeszcze dokładniej sformułował tę prawdę Robert Mayer, kiedy pisał: W procesie życiowym zachodzi jedynie przekształcenie materii i siły, a bynajmniej nie ich tworzenie (cyt.
według Ginecyńskiego).
Procesy, w których przebiegu zostaje organizmowi dostarczona niezbędna energia, reakcje chemiczne z towarzyszącymi im zmianami energetycznymi składają się na przemianę materii.
W czasie przemiany materii zjawiska biochemiczne, przebiegają w dwóch kierunkach: asymilacj i dysymilacji.
Proces przyswajania w organizmie zwiemy asymilacją.
Jest to zjawisko syntezy biochemicznej złożonych związków organicznych za pośrednictwem protoplazmy.
Zjawisko rozpadu tych związków zwiemy dysymilacją.
Asymilacja prowadzi do gromadzenia energii, dysymilacja – do jej uwalniania.
Oba te zjawiska są ściśle z sobą związane i istnieją obok siebie, ale natężenie ich może być różne.
W okresie wzrostu procesy anaboliczne górują nad rozpadem, w okresie starości górę biorą procesy dysymilacyjne.
Całej działalności człowieka towarzyszy zużytkowanie energii.
Energia ta wyzwala się podczas procesów utleniania i zamienia się w energię cieplną, mechaniczną i elektryczną.
Większość wyzwalanej energii przechodzi w energię cieplną, tylko około 25 % przekształca, się w energię mechaniczną, jeszcze mniej przechodzi w energię elektryczną.
Jednakże te postacie energii przeistaczają się w końcu w energię cieplną i w tej postaci przechodzą do otaczającego środowiska.
Opierając się na tym zjawisku możemy mierzyć ilość energii utraconej przez organizm określając ilość ciepła, którą dany organizm przekazuje do środowiska zewnętrznego
[przypisy: w naczyniu o wysokości 20 cm znajduje się pewna ciecz, jaja na obiad, spondylus szczecin ]

Komantarze do artykulu sa obecnie zamkniete, popros administratora strony o ich otwarcie jesli chcesz wziasc udzial w dyskusji pod artykulem. Kontakt do administracji w zakladce kontakt.(Mozliwe jest rowniez przeslanie propozycji tematow ktore mozemy uwzglednic w nastepnych naszych artykulach, bedziemy wdzieczni za wasze cenne sugestie i postaramy sie je wykorzystac przy kolejnych wpisach.)

Powiązane tematy z artykułem: jaja na obiad spondylus szczecin w naczyniu o wysokości 20 cm znajduje się pewna ciecz