Wielkie znaczenie w wydzielaniu soku żołądkowego należy przypisać pierwszym porcjom soku pojawiającym się pod wpływem widoku i zapachu pokarmów

Wielkie znaczenie w wydzielaniu soku żołądkowego należy przypisać pierwszym porcjom soku pojawiającym się pod wpływem widoku i zapachu pokarmów, a zwłaszcza podczas samego aktu jedzenia.
W wykładzie piątym (Wykł.
o czynności głównych gruczołów trawiennych) Pawłow pisał: .
.
ważne znaczenie należy przypisać aktowi przechodzenia pokarmu przez jamę ustną i gardło, czyli silnemu pragnieniu jedzenia .
.
.
Bez tego silnego pragnienia jadła, bez apetytu, wiele pokarmów, które dostały się do żołądka, pozostaje tam długo, nie powodując wydzielania soku żołądkowego.
Według szkoły Pawłowa widok i zapach pokarmu wywołuje pożądanie jedzenia, wytwarzają się bodźce, które zmuszają do pracy gruczoły żołądkowe.
Pokarm spożyty z przyjemnością powoduje obfite wydzielanie soków trawiennych.
Następnie rozpoczyna się sokopędne działanie związków chemicznych, które powstają w żołądku w czasie trawienia pożywienia.
Pierwsze porcje soku działają jak zarzewie (sok zapalny – Chiżyna), zapoczątkowują dalsze obfite wydzielanie, tak jak zapałka roznieca ognisko, które dalej pali się już samo.
Ten pierwszy okres wydzielania żołądka nazywamy odruchowo – psychicznym.
Występuje on pod wpływem bodźców zewnętrznych i przebiega na drodze odruchów bezwarunkowych i warunkowych.
Faza ta trwa około 1,5 godziny.
Normalnie jednak wydzielanie soku trawiennego w żołądku utrzymuje się około 5 godzin.
Dalsze wydzielanie soku zależy od działania bodźców mechanicznych, a zwłaszcza chemicznych.
Fizjolog radziecki Czeczulin w pracowni Razienkowa dowiódł, że mechaniczne podrażnienie ścian żołądka powoduje obfite wydzielanie soku żołądkowego.
Mechanizm wydzielania jest odruchowy poprzez receptory błony śluzowej żołądka, ośrodkowy układ nerwowy i nerwy błędne.
Jednak w regulacji wydzielania soku żołądkowego grają rolę nie tylko wyżej wymienione mechanizmy, lecz ma tu także znaczenie działanie związków chemicznych.
Jeżeli psu z przetoką żołądkową włożymy pokarm do żołądka, tak, że pies o tym nie wie (wyłączamy odruchy bezwarunkowy i warunkowy), to po 1/2-1 godz.
zaczyna się wydzielanie soku żołądkowego.
Nie grają tu roli również bodźce mechaniczne, gdyż ten sam mechanizm wydzielniczy działa i w przecięciu gałązek nerwów błędnych dochodzących do żołądka.
Ten okres Wydzielania żołądkowego następuje pod wpływem związków chemicznych wyzwolonych z pokarmów w żołądku.
Związki te przechodzą do krwi i na drodze humoralnej pobudzają wydzielanie gruczołów żołądkowych.
Rozmaite pokarmy w rożnym stopniu pobudzają wydzielanie soku żołądkowego
[przypisy: pizza po zbóju, jaja na obiad, sok jelitowy ]

Komantarze do artykulu sa obecnie zamkniete, popros administratora strony o ich otwarcie jesli chcesz wziasc udzial w dyskusji pod artykulem. Kontakt do administracji w zakladce kontakt.(Mozliwe jest rowniez przeslanie propozycji tematow ktore mozemy uwzglednic w nastepnych naszych artykulach, bedziemy wdzieczni za wasze cenne sugestie i postaramy sie je wykorzystac przy kolejnych wpisach.)

Powiązane tematy z artykułem: jaja na obiad pizza po zbóju sok jelitowy