Witamina D

Zucker i Mauzer w r.
1923 spostrzegli, że stolce szczurów pozostających na diecie krzywiczej są zasadowe, a stają się kwaśne pod wpływem podawania zwierzętom tym tranu.
Jednakże BLum, van CauLaert i inni dowiedli, że istnieją przypadki krzywicy przebiegające z zakwaszeniem.
Pierwszy typ krzywicy występuje np.
u wcześniaków, drugi jest częsty u małych, niedostatecznie odżywionych dzieci.
Ten drugi typ jest zwykle oporny na sarno działanie promieni pozafiołkowych.
W obu przypadkach w kościach stwierdza się spadek działania fosfataz, których poziom wzmaga się natomiast we krwi.
Witamina D wzmaga działanie fosfataz i ułatwia osadzanie się soli wapnia w kościach.
Alkalozę spotykamy w gnilcu.
W innych postaciach awitaminoz stwierdzono tendencję do zakwaszenia.
Hormony oddziaływają również na zachowanie się rezerwy alkalicznej.
Wyciągi z przedniego płata przysadki, tarczycy, jąder – obniżają rezerwę alkaliczną, natomiast wyciągi z tylnego płata przysadki i z ciałka żółtego rezerwę tę podnoszą.
Jaki jest mechanizm działania witamin na równowagę kwasowo-zasadową, dziś jeszcze dobrze nie wierny.
Wiemy jednak, że witaminy są niezbędne do powstawania zaczynów biorących udział w przemianie węglowodanów, kwasów tłuszczowych i nukleinowych.
W przypadkach braku witamin upośledzone jest wytwarzanie niezbędnych do prawidłowej przemiany materii zaczynów i dochodzi do powstawania związków niezupełnie przekształconych, co odbija się na zachowaniu równowagi kwasowo-zasadowej.
Rozpatrując wpływ witamin i hormonów na przemianę materii i równowagę kwasowo-zasadową należy też brać pod uwagę wpływ witamin na gruczoły wydzielania wewnętrznego oraz antagonizm panujący między działaniem rozmaitych witamin.
PRZEMIANA MATERII Cała przyroda od najmniejszej cząsteczki do największego ciała, od ziarnka piasku do słońca, od pierwotniaków do człowieka – trwa w wiecznym powstawaniu i przemijaniu, w nieustającym przepływie, w nieprzerwanym ruchu i zmianach (F.
Engels: Dialektyka przyrody.
Wstęp, str.
36, wyd.
Książka i Wiedza, 1953).
W organizmie człowieka zachodzą nieustanne zjawiska życiowe, w których wyniku zostaje zużyta energia.
Energia ta musi być stale dostarczana z zewnątrz dla podtrzymania procesów życiowych: organizm potrzebuje związków, które mogą przekształcać swą energię chemiczną w kinetyczną, cieplną, a równocześnie związków do budowy i odbudowy tkanek.
Już Leonardo da Vinci domyślał się praw zachowania materii i energii, gdy pisał: niezależnie od tego, do jakiej istoty nie należałoby ciało, umiera ono bez przerwy i bez przerwy znowu odradza się
[przypisy: sałatka gyros kwestia smaku, śledzie po japońsku, pizza bez drożdży kwestia smaku ]

Komantarze do artykulu sa obecnie zamkniete, popros administratora strony o ich otwarcie jesli chcesz wziasc udzial w dyskusji pod artykulem. Kontakt do administracji w zakladce kontakt.(Mozliwe jest rowniez przeslanie propozycji tematow ktore mozemy uwzglednic w nastepnych naszych artykulach, bedziemy wdzieczni za wasze cenne sugestie i postaramy sie je wykorzystac przy kolejnych wpisach.)

Powiązane tematy z artykułem: pizza bez drożdży kwestia smaku sałatka gyros kwestia smaku śledzie po japońsku