Z 20 g soli kwasów żółciowych

Z 20 g soli kwasów żółciowych, które przechodzą codziennie do jelit, około 90 % zostaje wessanych do krwi i powraca do wątroby przez krążenie wrotne (circulatio enterohepatica).
W razie braku żółci w jelitach stan ustroju szybko pogarsza się: wchłanianie tłuszczów jest upośledzone, wzmaga się gnicie jelitowe, rozwija się niedokrwistość oraz odwapnienie kości.
Normalnie ciśnienie, pod którym następuje wypływ żółci, jest małe (około 25 cm słupa wody), ale w razie przeszkód może znacznie wzrosnąć.
Pęcherzyk żółciowy.
Znaczenie chorób pęcherzyka żółciowego w patologii zmusza nas do zapoznania się z zasadniczymi cechami tego narządu.
Pęcherzyk stanowi zbiornik żółci oraz jest czynnikiem bezpieczeństwa regulującym ciśnienie w przewodach żółciowych.
Żółć jest wydzielana przez komórki wątroby prawie stale, ale zwieracz umieszczony na końcu przewodu żółciowego wspólnego otwiera się tylko w okresach, kiedy odbywa się trawienie w dwunastnicy.
Napływająca stale żółć nie znajdując odpływu do jelit gromadzi się, więc i zagęszcza w pęcherzyku żółciowym.
Po zjawieniu się pewnych pokarmów w dwunastnicy, pęcherzyk żółciowy opróżnia się, na co w największym stopniu wpływają tłuszcze i kwasy tłuszczowe.
Mniejsze znaczenie mają białka, a najmniejsze węglowodany.
Pokarmy powodują skurcz pęcherzyka na drodze humoralnej za pośrednictwem cholecystokininy (Ivy i Oldeberg).
Zawartość tłuszczów w dwunastnicy pobudza do skurczów pęcherzyk żółciowy nawet zupełnie pozbawiony nerwów.
Jeżeli krew pobraną od zwierzęcia, u którego trawienie jest w punkcie szczytowym, wstrzykniemy zwierzęciu będącemu na czczo, wywoła ona skurcz pęcherzyka żółciowego.
Natomiast tłuszcze wstrzyknięte dożylnie nie powodują skurczu pęcherzyka żółciowego.
Fakty te dowodzą, że cholecystokinina powstaje w śluzówce dwunastnicy i jest przenoszona przez prąd krwi do pęcherzyka żółciowego.
RUCHY JELIT CIEŃKICH Ruchy jelit przesuwają zawartość pokarmową, mieszają pokarm z sokami trawiennymi, ułatwiają wchłanianie, mają wpływ na krążenie w ścianach jelit krwi i chłonki.
Również przechodzenie chłonki z naczyń chłonnych jelit do naczyń chłonnych krezkowych zależy pewnie w znacznej mierze od tych ruchów.
Podczas ruchów wahadłowych w kilku miejscach pojawia się okrężny skurcz mięśni, który dzieli jelito na szereg krótkich odcinków, po chwili miejsca skurczone rozluźniają się, a skurczom ulegają odcinki poprzednio rozszerzone.
W odcinku zbliżonym do dwunastnicy ruchy te są -częstsze (17-21 na minutę), w odcinku zbliżonym do jelita grubego – rzadsze (10-12 na minutę)
[podobne: zupa wielowarzywna, pizza u rudika, pizza po byku ]

Komantarze do artykulu sa obecnie zamkniete, popros administratora strony o ich otwarcie jesli chcesz wziasc udzial w dyskusji pod artykulem. Kontakt do administracji w zakladce kontakt.(Mozliwe jest rowniez przeslanie propozycji tematow ktore mozemy uwzglednic w nastepnych naszych artykulach, bedziemy wdzieczni za wasze cenne sugestie i postaramy sie je wykorzystac przy kolejnych wpisach.)

Powiązane tematy z artykułem: pizza po byku pizza u rudika zupa wielowarzywna