Z kwasu pirogronowego po przyłączeniu dwutlenku węgla powstaje kwas szczawiowo-octowy

Z kwasu pirogronowego po przyłączeniu dwutlenku węgla powstaje kwas szczawiowo-octowy, z którego pochodzą kwasy organiczne, jak jabłkowy, bursztynowy.
Tak zwany cykl Krebsa, czyli cykl kwasów 3-karboksylowych, daje nam wspólny punkt dla rozpatrywania wielu przemian chemicznych w naszym ustroju.
Cykl ten łączy się z przemianą węglowodanów, kwasów tłuszczowych, białek i cholesterolu i tłumaczy nam wzajemny wpływ reakcji zachodzących w ustroju.
Przykłady te wykazują nam, że dawne pojęcia o niezależnej od siebie przemianie związków białkowych, węglowodanowych i mineralnych nie mają racji bytu.
Pogląd o wzajemnej łączności i zależności rozmaitych faz pośredniej przemiany materii jest też zgodny z dialektyczną metodą rozumowania, której pierwszą zasadą jest teza o wzajemnej zależności zjawisk.
Nie ma na świecie zjawisk izolowanych, jeżeli wszystkie zjawiska są wzajemnie powiązane i warunkują się nawzajem.
Badanie poszczególnych odcinków, niejako fragmentów przejawów życia, daje tylko pewne przygotowanie do wyższych stopni wiedzy o przemianach naszego organizmu.
Oczywiście, że konieczne są dalsze intensywne badania i nieustanne pogłębianie naszej wiedzy, aby w pozornym chaosie zjawisk ujrzeć zwartą całość, a nie tylko oderwane jej fragmenty.
Badania nad pośrednią przemianą materii wykazały, że nie tylko materiał energetyczny, ale i materiał budulcowy tkanek jest w nieprzerwanym ruchu.
Fakty te zostały udowodnione zwłaszcza w czasie badań z użyciem radioaktywnych izotopów.
Przeobrażeniom związków pokarmowych w organizmie towarzyszą przemiany energetyczne, przemiana nagromadzonej energii chemicznej w energię cieplną, mechaniczną i elektryczną.
Pośrednia przemiana materii stanowi jeden wielki łańcuch powiązanych z sobą reakcji biochemicznych, w których dla celów dydaktycznych rozróżniamy poszczególne jej stadia.
PRZEMIANA WĘGLOWODANÓW Węglowodany stanowią źródło energii dla organizmu.
Zielone liście roślin pochłaniając energię słoneczną budują z wody i dwutlenku węgla cząsteczki cukrowców 6H2D + 6C02 + 792 kal.
-> 602 + C6H1206 energia słoneczna (cytowane według Kuzina).
Energia dostarczona w czasie tej reakcji przez promienie słoneczne zostaje przekształcona w roślinie w chemiczną energię węglowodanów.
Energia ta zostaje uwolniona z węglowodanów w czasie ich rozpadu w organizmie.
W procesie trawienia wielocukrowce zostają rozłożone do jednocukrowców, a te po fosforylacji zostają wchłonięte do krwi i trafiają do ustroju.
Badania nad przemianą węglowodanów zapoczątkował Claude Bernard (1813-1878), który określił poziom cukru we krwi i stwierdził, że zawartość jego jest wyższa w krwi tętniczej niż w żylnej
[więcej w: pizza po byku, spondylus szczecin, pizza na wypasie ursus ]

Komantarze do artykulu sa obecnie zamkniete, popros administratora strony o ich otwarcie jesli chcesz wziasc udzial w dyskusji pod artykulem. Kontakt do administracji w zakladce kontakt.(Mozliwe jest rowniez przeslanie propozycji tematow ktore mozemy uwzglednic w nastepnych naszych artykulach, bedziemy wdzieczni za wasze cenne sugestie i postaramy sie je wykorzystac przy kolejnych wpisach.)

Powiązane tematy z artykułem: pizza na wypasie ursus pizza po byku spondylus szczecin